Pozdravni govor gradonačelnik grada Mostara, dr.sc.Mario Kordić

Gradonačelnik Mostara je, iz tehničkih razloga, bio spriječen prisustvovati otvaranju 2. Sarajevske sedmice energije i klime.

Njegov inspirativan pozdravni govor prenosimo u cijelosti.

 

 

Vaše ekselencije, dame i gospodo, poštovani prijatelji i uvažene kolege.

 

Europska Unija se usmjerava prema održivom gospodarstvu s ciljem smanjenja emisije stakleničkih plinova i korištenjem obnovljivih izvora energije. Gradovi igraju ključnu ulogu u ovom procesu, budući da trenutačno konzumiraju dvije trećine energije i generiraju više od 75% globalnih emisija stakleničkih plinova.

S obzirom na rastući broj ljudi koji žive u urbanim sredinama, potreba za energetskom tranzicijom postaje još izraženija. Rastuće cijene energenata dodatno će produbiti klimatsku krizu.

Energetska tranzicija mora biti aktivno poticana i predvođena od strane gradova kako bi se osigurala dostupnost energije i blagostanje lokalnih zajednica u budućnosti.

Prilike u gradovima su značajne jer koncentriraju potrošnju energije, nude ogromnu površinu pogodnu za solarnu energiju te potencijal za isplative spremnike energije. Osim toga, gradovi imaju kritičnu masu znanja, interesa i ljudi.

Gradska uprava i administrativne strukture u Mostaru igraju ključnu ulogu u vođenju ove tranzicije. Njihove pravovremene i inovativne inicijative mogu motivirati građane na aktivno sudjelovanje. Definiranjem strateških ciljeva i planiranjem razvoja grada, gradska uprava postavlja smjer i brzinu promjena te koordinira procese kako bi ostvarila stvarne i sistemske promjene.

Na tragu takve vizije  je od strane Gradskog vijeća Grada Mostara zvanično usvojen – Akcijski plan održivog upravljanja energijom i prilagođavanja klimatskim promjenama Grada Mostara (SECAP) za razdoblje do 2030. godine.

Grad Mostar odgovorno se opredijelio za energijski održiv razvitak grada na načelima energijske učinkovitosti, održive gradnje i korištenja obnovljivih izvora energije, te ubrzanog zajedničkog djelovanja usmjerenog na ublažavanje klimatskih promjena i jačanje lokalnih kapaciteta za prilagođavanje klimatskim promjenama.

Rješenja koja trebamo  uključuju ulaganja u lokalnu održivu energiju i stvaranje novih poslova koji će biti okosnica pokretanja svih drugih sektora i prave regeneracije gospodarstva i društva.

Odlučnost grada u provedbi smjernica za energetsku tranziciju i povećanje korištenja sunčeve energije  javno smo iskazali potpisivanjem Deklaracije o Dobroj energiji te se time Grad Mostar obvezao na djelovanje i provedbu mjera u praksi kako bi zaista postao Grad dobre energije.

Provedbom identificiranih smjernica grad postaje održiviji, zdraviji i uključiviji.

Iskorištavanje energija sunca kroz instalaciju sunčanih elektrana trenutno je ekonomski, tehnički i socijalno optimalan način ubrzavanja energetske tranzicije i tranzicije u nisko ugljično društvo.

Dodatno, razvoj vlastitih kapaciteta i znanja, kao i suradnja s drugim akterima, ključni su elementi.

Energija je javno dobro koje treba biti jednako dostupno svim građanima, a energetska tranzicija treba poslužiti i tome da svaki građanin, svi mi, dobijemo slobodan, pravedan i ravnopravan pristup obnovljivim izvorima energije.

Grad Mostar osigurava svoju nisko ugljičnu budućnost, on postaje „Grad dobre energije“ u svakom smislu te riječi.  „Dobra energija“ je ona koja je obnovljiva i koja uključuje građane i društvo u procese proizvodnje, ne samo u potrošnju energije. „Dobra energija“ je ona energija koja donosi dodanu vrijednost lokalnoj zajednici kroz nove poslove i smanjuje energetsko siromaštvo, što stvara energetski neovisne, otporne i sigurne zajednice. Na tragu ovoga iza nas je čitav niz uspješno završenih projekata energijske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije.

Ipak, na ovom putu kojim želimo ići, svakako je i u buduće dobro došla svaka tehnička i financijska podrška, a možda i više od toga podrška u smislu stvaranja pojednostavljenih zakonski procedura i ubrzavanja tih samih procesa, koji zasigurno idu jako sporo.

Djelujući lokalno, sigurno možemo doprinijeti dobrobiti svojih građana te istovremeno podržati globalnu borbu protiv klimatskih promjena.

Grad Mostar – Grad dobre energije