SECW 2024
Bilten dana: ponedjeljak, 23.9.2024.
KONFERENCIJA MEDIJE
Prije zvaničnog otvaranja SECW, održana je konferencija za medije.
Brojnim okupljenim medijima su se obratili Mirsad Jašarspahić, predsjednik Privredne komore FBiH, Nihad Harbaš, predsjednik Uprave nLogic Advisory i prof. dr. Mustafa Musić.
Jašarspahić je pojasnio motive organizacije i ove godine, objasnivši da je prva Sarajevska sedmica energije i klime bila izuzetno uspješna i da je logičan korak organizatora bio ponoviti događaj. Harbaš je pojasnio da će se ove godine, u pet dana, održati 19 panela i 10 uporednih događaja. Na SECW-u ove učestvuje preko 200 eksperata u zvaničnim događajima, dok se za učešće prijavilo preko 1000 ljudi.
SVEČANO OTVORENJE
Na samom početku 2. Sarajevske sedmice energije i klime, učesnicama i učesnicima su se obratili zvaničnici i ambasadori.
- E. Luigi Soreca, Ambasador EU u BiH
- Artur Lorkowski, Direktor Sekretarijata Energetske zajednice
- Renaud Meyer, rezidentni predstavnik UNDP-a u Bosni i Hercegovini
- E. Julian Reilly, Ambasador Velike Britanije u BiH
- E. Thomas Fitschen, Ambasador Savezne Republike Njemačke
- E. Kathrine Biering, Ambasadorica Kraljevine Norveške u BiH
- Vedran Lakić, Ministar Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije
- Nihad Uk, Premijer Kantona Sarajevo
- Mirza Ustamujić, Generalni direktor Energoinvest d.d. Sarajevo
- Mirsad Jašarspahić, predsjednik Privredne/Gospodarske komore Federacije BiH
U ime visokog pokrovitelja SECW, predsjedavajućeg Predsjedništva BiH, dr. Denisa Bećirovića, prisutnima se obratila Hatidža Jahić, savjetnica za ekonomska pitanja predsjedavajućeg Predsjedništva
Mirsad Jašarspahić, predsjednik Privredne/Gospodarske komore Federacije BiH i suorganizator SECW, zvanično je otvorio SECW pozvavši uvodne govornike i govornice da, zajedno s njim, presjeku vrpcu, što je i simbolično označilo početak 2. Sarajevske sedmice energije i klime.
Ključna govornica: ANGELA WILLKINSON
Prva ključna govornica 2. SECW bila je Angela Willkinson, generalna sekretarka i izvršna direktorica Svjetskog energetskog vijeća (SEV). Willkinson je, putem video linka, izrazila apsolutnu podršku događaju, pojasnivši da SEV beskompromisno podržava BiH na putu energetske tranzicije.
PANEL I: Odgovor na CBAM: koje su mogućnosti za smanjenje uticaja CBAM-a na elektroenergetski sektor?
Prvi panel , čiji je organizator EU4Energy, se bavio izuzetno aktuelnom temom CBAM-a, temom koja će se vrlo vjerovatno protezati tokom pet dana SECW-a. Uvodničari panela bili su Admir Softić, pomoćnik ministra za energiju, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, i Daniele Atzori, voditelj istraživanja i razvoja, Redshaw Advisors – EU4Energy. Moderator panela bio je prof. Mirza Kušljugić, RESET – EU4Energy.
Učesnici panela bili su
- Vedran Lakić, ministar Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije
- Stefano Ellero, šef za saradnju sa EU
- Sanel Buljubašić, generalni direktor Elektroprivrede BiH
- Drago Bago, generalni direktor Elektroprivrede HZHB
- Peter Pozsgai, vođa Radne grupe za pripravnost mehanizma za prilagodbu granice ugljika EU, stručnjak za upravljanje Energetske zajednice
- Uroš Bojanić, Direktor, šef odjela za upravljanje imovinom, EFT Group
- Daniele Atzori, voditelj istraživanja i razvoja, Redshaw Advisors – EU4Energy
- Ivona Zametica, Direktor istraživanja, strategije i ESG upravljanja i glavni ekonomski analitičar, Raiffeisen Bank.
Zaključke panela je, u ime panelista, pripremio prof. dr. Mirza Kušljugić.
- Zaključeno je da je realno očekivati da će od januara 2026. godini odredbe CBAM mehanizma biti primijenjene prilikom izvoza električne energije iz BiH u zemlje EU. Prema procjenama učesnika panela to će imati značajne, negative posljedice po trgovanje u regiji Zapadnog Balkana, otežavajući i vjerovatno smanjujući izvoz električne energije iz BiH u EU i posljedično smanjujući prihod kompanija koje trenutno izvoze. Procjena panelista je da će moguće posljedica biti smanjenje proizvodnje iz termoelektrana, povećan uvoz električne energije i rast cijena za lokalne kupce,
- Najčešće planirana mjera prilagođavanja CBAM-u je ubrzana izgradnja nova kapaciteta na obnovljive izvore energije, koju planiraju sve kompanije iz BiH koje su učestvovale na panelu.
- Dugoročno, ublažavanje uticaja CBAM-a na elektroenergetski sektor u BiH je uvođenje mehanizma plaćanja za emisje CO2, vjerovatno po modelu ETS-a, sa konačnim ciljem pridruživanja EU ETS-u. Taj proces je složen i zahtijevat će tehničku i finansijsku podršku EU, uključujući i bespovratna sredstva iz odgovarajućih fondova.
- Neophodno je u toku 2025, godine uspostaviti dijalog sa EU oko primjene CBAM-a na zemlje Zapadnog Balkana uvažavajući da one imaju ugovore u sektoru energije sa EU, preko Energetske zajednice, kao i potpisane Sporazume o Stabilizaciji i Pridruživanju (SSP) kojima se reguliše slobodna trgovina i da se ne bi trebale tretirati kao “treće zemlje” u EU Direktivi koja reguliše CBAM.
Zaključke je osigurao moderator panela, prof. dr. Mirza Kušljugić.
PANEL II: Uspostava EU ETS modela u regiji Zapadnog Balkana
Na drugom panelu, uvodničar Christian Egenhofer, viši istraživač u CEOS Jedinici za energiju, resurse i klimatske promjene, Centar za evropske političke studije, Firenca School of Transnational Governance, obratio se putem linka. Moderatorica Branislava Lepotić Kovačević, EU4Energy koji je i organizator panela, izvrsno je vodila razgovor o EU ETS modelu u regiji zapadnog Balkana. Učesnici su imali priliku čuti različita iskustva i vrijedna mišljenja iz regiona.
Učesnici panela bili su
- Monika Figaj, Sekretarijat energetske zajednice, stručnjakina za klimu i pravednu tranziciju
- Stine Rasmussen, DG Clima
- Alessandra Barreca, ETS ekspert, EU4Energy
- Melita Zdilar, Viši savjetnik u Službi za klimatske aktivnosti, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Hrvatska
- Christian Egenhofer
- Maciej Cygler, Senior Expert, Centar za klimatske i energetske analize (CAKE) u Nacionalnom centru za upravljanje emisijama (KOBiZE), Varšava, Poljska
- Anes Kazagic, v.d. Pomoćnik generalnog direktora za razvoj Elektroprivrede BiH
- Mirsad Jašarspahić
Zaključak moderatorice, Branislave Lepotić Kovačević:
„EU ETS je set finansijskih mehanizama za dekarbonizaciju privrede, koji je u značajnoj meri bio oslonac državama članicama EU, uključiv i one sa niskim GDP i elektroprivredom baziranom na uglju, da započnu i dalje sprovode dekarbonizaciju.
Bosni i Hercegovini, posebno elektroprivredama, potreban je ovakav oslonac i ulazak u EU ETS, kako bi se ostvarila dekarbonizacija. Da bi započela primena EU ETS-a prvi korak je uspostava Sistema praćenja emisija, izvještavanja o emisijama, verifikacije izvještaja i akreditacije verifikatora (MRVA) kao prva faza ETS-a, uspostavljanog u skladu sa propisima EU.
Zemlje uključene u EU ETS, koje imaju niski GDP po stanovniku i znatno učešće uglja u proizvodnji energije koriste Modernizacijski fond i Fond za pravednu tranziciju (Just Transition Fund), što je vid podrške investicijama koju im bespovratno daju ostale države članice EU, kroz EU ETS sistem.“
PANEL III: Strateški pristup razvoju elektromobilnosti u privatnom i javnom sektoru sa fokusom na dekarbonizaciju transporta
Na posljednjem panelu prvog dana SECW-a otvorena je diskusija o elektromobilnosti i dekarbonizaciji. Zanimljive uvodne prezentacije, koje su bile uvod u dinamičnu diskusiju, održali su Miran Stambol, Porsche BH, i Ignac Zavrsnik, DEMS – Društvo za e-mobilnost Slovenije.
Moderatorica panela bila je Anela Karahasan, sekretarka Udruženja za elektromobilnost pri Privrednoj komori FBiH, dok su učesnici panela bili
- Tamara Bajkuša-Spahić, predsjednica Radne grupe za razvoj elektromoblnosti u BiH, MVTEO BiH
- Ignac Završnik, DEMS – Društvo za e-mobilnost Slovenije
- Bernardas Padegimas, Štokholmski institut za okoliš, SEI
- Miran Stambol, Porsche Sarajevo
- Fikret Seferagić, prodajni menadżer za Hrvatsku, KNX ekspert, HAGER Sarajevo
- Nihad Velagić, CORE d.o.o.
- Bojan Križ, Izvršni direktor poslovnog razvoja, MegaTel Slovenija
- Josip Šarić, Unis telekomunikacije d.o.o. Mostar
Zaključke panela je, u ime panelista, pripremila Anela Karahasan.
Smanjenje emisije štetnih plinova iz transporta predstavlja veliki izazov s kojim se suočavaju proizvođači automobila, a pred njih je postavljen ambiciozan plan – karbonska neutralnost do 2050. godine, koja obuhvata cijeli proces, od proizvodnje do eksploatacije automobila.
Neosporno je da koncept elektromobilnosti donosi značajne benefite u pogledu smanjenja zagađenja, obnove voznog parka, ali prije svega predstavlja novu poslovnu priliku za jačanje ekonomije BiH. Predstavnici privrednih subjekata prepoznali su ovaj potencijal i inicirali osnivanje Udruženja za elektromobilnost pri Privrednoj/Gospodarskoj komori FBiH, s ciljem zajedničkog djelovanja i razvoja elektromobilnosti u BiH.
Uprkos brojnim izazovima s kojima se BiH i dalje suočava pri razvoju elektromobilnosti, panelisti – predstavnici kompanija Cored d.o.o., Porsche BH, Hager d.o.o. i Unis telekomunikacije d.d. – konstruktivnim dijalogom tokom panela potvrdili su da je elektromobilnost novi poslovni model i prilika, ne samo u ekološkom, nego i u ekonomskom smislu.
Ipak, ovu tranziciju automobilska industrija ne može iznijeti sama, bez zajedničkog i timskog djelovanja, prije svega sa predstavnicima vlasti, koji će olakšati i ubrzati ovaj tranzicijski period donošenjem strateških i zakonskih mjera. Ove mjere uključuju poticaje pri kupovini električnih vozila te razvoj infrastrukture, što podrazumijeva pojednostavljenje procedure instalacije punionica i poticaje za njihovu instalaciju, kako bi se tranzicija ubrzala.
Dodatno, neophodan je razvoj svijesti vlasnika punionica, posebno onih uz ugostiteljske objekte, tržne centre i hotele, da to vide kao poslovnu priliku za privlačenje dodatnih gostiju – vozača električnih vozila – a ne kao trošak.
Primjeri pozitivne prakse iz Slovenije i Švedske, koje su predstavili panelisti ispred Društva za e-mobilnost Slovenije, kompanije Megatel Slovenija i Štokholmskog instituta za okoliš, mogu poslužiti kao uzor BiH u razvoju elektromobilnosti.
Opredijeljenost BiH za održivi razvoj i zeleni transport potvrdila je gđa Tamara Bajkuša u ime Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kao i ministar Bojan Bošnjak u ime Ministarstva komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS.
Iako pomaci u razvoju elektromobilnosti u BiH postoje, oni i dalje nisu dovoljni. U zaključku panela, panelisti su potvrdili da je za značajniji razvoj elektromobilnosti u BiH, kao novog poslovnog modela, neophodan zajednički strateški pristup javnog i privatnog sektora, upravo pod okriljem prvog dana SECW konferencije: „Zajedno prema karbonskoj neutralnosti“.
SIDE EVENT I: Sastanak Udruženja za elektromobilnost BH i radionica za članice Udruženja.
Prvi ovogodišnji side event bio je sastanak Udruženja za elektromobilnost, koji je uključivao i radionicu za članice. Organizator ovog događaja bila je Privredna komora FBiH, a da je ovo bio izvanredan odabir prve teme potvrdila je i potpuno ispunjena sala.
SIDE EVENT II: Pokretanje Centra za održivu energetsku tranziciju
U organizaciji EU4Energy, drugi SECW side event je bio u cjelosti posvećen plemenitom cilju pokretanja Centra za održivu energetsku tranziciju, o čemu ćemo imati prilike više čuti u nastavku 2. Sarajevske sedmice energije i klime. Na sastanku, učesnicima su se obratili Nikos Tsakalidis, vođa tima EU4Energy, prof. dr. Meliha Bašić, dekanesa Univerziteta u Sarajevu – Ekonomskog fakulteta, prof. dr. Haris Lulić, dekan Univerziteta u Sarajevu – Mašinskog fakulteta, Zoran Bogunović, stručnjak za uključivanje javnosti i komunikacije, EU4Energy i prof. dr. Amila Pilav-Velić, prodekanica za naučno-istraživački rad i projekte EFSA.