Bilten dana: ponedjeljak, 23.9.2024.

SECW 2024

Bilten dana: ponedjeljak, 23.9.2024.

 

 

 

KONFERENCIJA MEDIJE

 

Prije zvaničnog otvaranja SECW, održana je konferencija za medije.

Brojnim okupljenim medijima su se obratili Mirsad Jašarspahić, predsjednik Privredne komore FBiH, Nihad Harbaš, predsjednik Uprave nLogic Advisory i prof. dr. Mustafa Musić.

Jašarspahić je pojasnio motive organizacije i ove godine, objasnivši da je prva Sarajevska sedmica energije i klime bila izuzetno uspješna i da je logičan korak organizatora bio ponoviti događaj. Harbaš je pojasnio da će se ove godine, u pet dana, održati 19 panela i 10 uporednih događaja. Na SECW-u ove  učestvuje preko 200 eksperata u zvaničnim događajima, dok se za učešće prijavilo preko 1000 ljudi.

 

SVEČANO OTVORENJE

 

Na samom početku 2. Sarajevske sedmice energije i klime, učesnicama i učesnicima  su se obratili zvaničnici i ambasadori.

 

  • E. Luigi Soreca, Ambasador EU u BiH
  • Artur Lorkowski, Direktor Sekretarijata Energetske zajednice
  • Renaud Meyer, rezidentni predstavnik UNDP-a u Bosni i Hercegovini
  • E. Julian Reilly, Ambasador Velike Britanije u BiH
  • E. Thomas Fitschen, Ambasador Savezne Republike Njemačke
  • E. Kathrine Biering, Ambasadorica Kraljevine Norveške u BiH
  • Vedran Lakić, Ministar Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije
  • Nihad Uk, Premijer Kantona Sarajevo
  • Mirza Ustamujić, Generalni direktor Energoinvest d.d. Sarajevo
  • Mirsad Jašarspahić, predsjednik Privredne/Gospodarske komore Federacije BiH

 

U ime visokog pokrovitelja SECW, predsjedavajućeg Predsjedništva BiH, dr. Denisa Bećirovića, prisutnima se obratila Hatidža Jahić, savjetnica za ekonomska pitanja predsjedavajućeg Predsjedništva

 

Mirsad Jašarspahić, predsjednik Privredne/Gospodarske komore Federacije BiH i suorganizator SECW, zvanično je otvorio SECW pozvavši uvodne govornike i govornice da, zajedno s njim, presjeku vrpcu, što je i simbolično označilo početak 2. Sarajevske sedmice energije i klime.

 

Ključna govornica: ANGELA WILLKINSON

 

Prva ključna govornica 2. SECW bila je Angela Willkinson, generalna sekretarka i izvršna direktorica Svjetskog energetskog vijeća (SEV). Willkinson je, putem video linka, izrazila apsolutnu podršku događaju, pojasnivši da SEV beskompromisno podržava BiH na putu energetske tranzicije.

 

PANEL I: Odgovor na CBAM: koje su mogućnosti za smanjenje uticaja CBAM-a na elektroenergetski sektor?

 

Prvi panel , čiji je organizator EU4Energy, se bavio izuzetno aktuelnom temom CBAM-a, temom koja će se vrlo vjerovatno protezati tokom pet dana SECW-a. Uvodničari panela bili su Admir Softić, pomoćnik ministra za energiju, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, i Daniele Atzori, voditelj istraživanja i razvoja, Redshaw Advisors – EU4Energy. Moderator panela bio je prof. Mirza Kušljugić, RESET – EU4Energy.

 

Učesnici panela bili su

 

  • Vedran Lakić, ministar Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije
  • Stefano Ellero, šef za saradnju sa EU
  • Sanel Buljubašić, generalni direktor Elektroprivrede BiH
  • Drago Bago, generalni direktor Elektroprivrede HZHB
  • Peter Pozsgai, vođa Radne grupe za pripravnost mehanizma za prilagodbu granice ugljika EU, stručnjak za upravljanje Energetske zajednice
  • Uroš Bojanić, Direktor, šef odjela za upravljanje imovinom, EFT Group
  • Daniele Atzori, voditelj istraživanja i razvoja, Redshaw Advisors – EU4Energy
  • Ivona Zametica, Direktor istraživanja, strategije i ESG upravljanja i glavni ekonomski analitičar, Raiffeisen Bank.

 

Zaključke panela je, u ime panelista, pripremio prof. dr. Mirza Kušljugić.

 

  1. Zaključeno je da je realno očekivati da će od januara 2026. godini odredbe CBAM mehanizma biti primijenjene prilikom izvoza električne energije iz BiH u zemlje EU. Prema procjenama učesnika panela to će imati značajne, negative posljedice po trgovanje u regiji Zapadnog Balkana, otežavajući i vjerovatno smanjujući izvoz električne energije iz BiH u EU i posljedično smanjujući prihod kompanija koje trenutno izvoze. Procjena panelista je da će moguće posljedica biti smanjenje proizvodnje iz termoelektrana, povećan uvoz električne energije i rast cijena za lokalne kupce,

 

  1. Najčešće planirana mjera prilagođavanja CBAM-u je ubrzana izgradnja nova kapaciteta na obnovljive izvore energije, koju planiraju sve kompanije iz BiH koje su učestvovale na panelu.

 

  1. Dugoročno, ublažavanje uticaja CBAM-a na elektroenergetski sektor u BiH je uvođenje mehanizma plaćanja za emisje CO2, vjerovatno po modelu ETS-a, sa konačnim ciljem pridruživanja EU ETS-u. Taj proces je složen i zahtijevat će tehničku i finansijsku podršku EU, uključujući i bespovratna sredstva iz odgovarajućih fondova.

 

  1. Neophodno je u toku 2025, godine uspostaviti dijalog sa EU oko primjene CBAM-a na zemlje Zapadnog Balkana uvažavajući da one imaju ugovore u sektoru energije sa EU, preko Energetske zajednice, kao i potpisane Sporazume o Stabilizaciji i Pridruživanju (SSP) kojima se reguliše slobodna trgovina i da se ne bi trebale tretirati kao “treće zemlje” u EU Direktivi koja reguliše CBAM.

 

Zaključke je osigurao moderator panela, prof. dr. Mirza Kušljugić.

 

PANEL II: Uspostava EU ETS modela u regiji Zapadnog Balkana

 

Na drugom panelu, uvodničar Christian Egenhofer, viši istraživač u CEOS Jedinici za energiju, resurse i klimatske promjene, Centar za evropske političke studije, Firenca School of Transnational Governance, obratio se putem linka. Moderatorica Branislava Lepotić Kovačević, EU4Energy koji je i organizator panela, izvrsno je vodila razgovor o EU ETS modelu u regiji zapadnog Balkana. Učesnici su imali priliku čuti različita iskustva i vrijedna mišljenja iz regiona.

 

Učesnici panela bili su

 

  • Monika Figaj, Sekretarijat energetske zajednice, stručnjakina za klimu i pravednu tranziciju
  • Stine Rasmussen, DG Clima
  • Alessandra Barreca, ETS ekspert, EU4Energy
  • Melita Zdilar, Viši savjetnik u Službi za klimatske aktivnosti, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Hrvatska
  • Christian Egenhofer
  • Maciej Cygler, Senior Expert, Centar za klimatske i energetske analize (CAKE) u Nacionalnom centru za upravljanje emisijama (KOBiZE), Varšava, Poljska
  • Anes Kazagic, v.d. Pomoćnik generalnog direktora za razvoj Elektroprivrede BiH
  • Mirsad Jašarspahić

 

Zaključak moderatorice, Branislave Lepotić Kovačević:

„EU ETS je set finansijskih mehanizama za dekarbonizaciju privrede, koji je u značajnoj meri bio oslonac državama članicama EU, uključiv i one sa niskim GDP i elektroprivredom baziranom na uglju, da započnu i dalje sprovode dekarbonizaciju.

Bosni i Hercegovini, posebno elektroprivredama, potreban je ovakav oslonac i ulazak u EU ETS, kako bi se ostvarila dekarbonizacija. Da bi započela primena EU ETS-a prvi korak je uspostava Sistema praćenja emisija, izvještavanja o emisijama, verifikacije izvještaja i akreditacije verifikatora (MRVA) kao prva faza ETS-a, uspostavljanog u skladu sa propisima EU.

 

Zemlje uključene u EU ETS, koje imaju niski GDP po stanovniku i znatno učešće uglja u proizvodnji energije koriste Modernizacijski fond i Fond za pravednu tranziciju (Just Transition Fund), što je vid podrške investicijama koju im bespovratno daju ostale države članice EU, kroz EU ETS sistem.“

 

PANEL III: Strateški pristup razvoju elektromobilnosti u privatnom i javnom sektoru sa fokusom na dekarbonizaciju transporta

 

Na posljednjem panelu prvog dana SECW-a otvorena je diskusija o elektromobilnosti i dekarbonizaciji. Zanimljive uvodne prezentacije, koje su bile uvod u dinamičnu diskusiju, održali su Miran Stambol, Porsche BH, i Ignac Zavrsnik, DEMS – Društvo za e-mobilnost Slovenije.

 

Moderatorica panela bila je Anela Karahasan, sekretarka Udruženja za  elektromobilnost pri Privrednoj komori FBiH, dok su učesnici panela bili

 

  • Tamara Bajkuša-Spahić, predsjednica Radne grupe za razvoj elektromoblnosti u BiH, MVTEO BiH
  • Ignac Završnik, DEMS – Društvo za e-mobilnost Slovenije
  • Bernardas Padegimas, Štokholmski institut za okoliš, SEI
  • Miran Stambol, Porsche Sarajevo
  • Fikret Seferagić, prodajni menadżer za Hrvatsku, KNX ekspert, HAGER Sarajevo
  • Nihad Velagić, CORE d.o.o.
  • Bojan Križ, Izvršni direktor poslovnog razvoja, MegaTel Slovenija
  • Josip Šarić, Unis telekomunikacije d.o.o. Mostar

 

Zaključke panela je, u ime panelista, pripremila Anela Karahasan.

 

Smanjenje emisije štetnih plinova iz transporta predstavlja veliki izazov s kojim se suočavaju proizvođači automobila, a pred njih je postavljen ambiciozan plan – karbonska neutralnost do 2050. godine, koja obuhvata cijeli proces, od proizvodnje do eksploatacije automobila.

 

Neosporno je da koncept elektromobilnosti donosi značajne benefite u pogledu smanjenja zagađenja, obnove voznog parka, ali prije svega predstavlja novu poslovnu priliku za jačanje ekonomije BiH. Predstavnici privrednih subjekata prepoznali su ovaj potencijal i inicirali osnivanje Udruženja za elektromobilnost pri Privrednoj/Gospodarskoj komori FBiH, s ciljem zajedničkog djelovanja i razvoja elektromobilnosti u BiH.

 

Uprkos brojnim izazovima s kojima se BiH i dalje suočava pri razvoju elektromobilnosti, panelisti – predstavnici kompanija Cored d.o.o., Porsche BH, Hager d.o.o. i Unis telekomunikacije d.d. – konstruktivnim dijalogom tokom panela potvrdili su da je elektromobilnost novi poslovni model i prilika, ne samo u ekološkom, nego i u ekonomskom smislu.

 

Ipak, ovu tranziciju automobilska industrija ne može iznijeti sama, bez zajedničkog i timskog djelovanja, prije svega sa predstavnicima vlasti, koji će olakšati i ubrzati ovaj tranzicijski period donošenjem strateških i zakonskih mjera. Ove mjere uključuju poticaje pri kupovini električnih vozila te razvoj infrastrukture, što podrazumijeva pojednostavljenje procedure instalacije punionica i poticaje za njihovu instalaciju, kako bi se tranzicija ubrzala.

 

Dodatno, neophodan je razvoj svijesti vlasnika punionica, posebno onih uz ugostiteljske objekte, tržne centre i hotele, da to vide kao poslovnu priliku za privlačenje dodatnih gostiju – vozača električnih vozila – a ne kao trošak.

Primjeri pozitivne prakse iz Slovenije i Švedske, koje su predstavili panelisti ispred Društva za e-mobilnost Slovenije, kompanije Megatel Slovenija i Štokholmskog instituta za okoliš, mogu poslužiti kao uzor BiH u razvoju elektromobilnosti.

 

Opredijeljenost BiH za održivi razvoj i zeleni transport potvrdila je gđa Tamara Bajkuša u ime Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kao i ministar Bojan Bošnjak u ime Ministarstva komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS.

Iako pomaci u razvoju elektromobilnosti u BiH postoje, oni i dalje nisu dovoljni. U zaključku panela, panelisti su potvrdili da je za značajniji razvoj elektromobilnosti u BiH, kao novog poslovnog modela, neophodan zajednički strateški pristup javnog i privatnog sektora, upravo pod okriljem prvog dana SECW konferencije: „Zajedno prema karbonskoj neutralnosti“.

 

SIDE EVENT I: Sastanak Udruženja za elektromobilnost BH i radionica za članice Udruženja.

 

Prvi ovogodišnji side event bio je sastanak Udruženja za elektromobilnost, koji je uključivao i radionicu za članice. Organizator ovog događaja bila je Privredna komora FBiH, a da je ovo bio izvanredan odabir prve teme potvrdila je i potpuno ispunjena sala.

 

 

SIDE EVENT II: Pokretanje Centra za održivu energetsku tranziciju

 

U organizaciji EU4Energy, drugi SECW side event je bio u cjelosti posvećen plemenitom cilju pokretanja Centra za održivu energetsku tranziciju, o čemu ćemo imati prilike više čuti u nastavku 2. Sarajevske sedmice energije i klime. Na sastanku, učesnicima su se obratili Nikos Tsakalidis, vođa tima EU4Energy, prof. dr. Meliha Bašić, dekanesa Univerziteta u Sarajevu – Ekonomskog fakulteta, prof. dr. Haris Lulić, dekan Univerziteta u Sarajevu – Mašinskog fakulteta, Zoran Bogunović, stručnjak za uključivanje javnosti i komunikacije, EU4Energy i prof. dr. Amila Pilav-Velić, prodekanica za naučno-istraživački rad i projekte EFSA.