Bilten dana: petak, 27.9.2024.

SECW 2024

Bilten dana: petak, 27.9.2024.

 

Posljednji, završni dan druge Sarajevske sedmice energije i klime održan je kod domaćina događaja, suorganizatora SECW-a, Privrednoj komori FBiH.

 

PANEL XVIII: ENERGIJSKA EFIKASNOST NA PRVOM MJESTU

 

Održan posljednjeg dana SECW-a, ovaj panel je stavio fokus na ključni aspekt održivog razvoja – energijsku efikasnost i suštinski sublimirao teme o kojima se proteklih pet dana razgovaralo. Moderator i uvodničar, Albin Toljević iz UNDP-a, predstavio je osnovne izazove i prilike vezane za unapređenje energijske efikasnosti u Bosni i Hercegovini i širem regionu. Naglasio je da energijska efikasnost mora biti temelj svih energetskih politika jer smanjuje potrošnju, smanjuje emisije i doprinosi ekonomskoj uštedi.

 

Panelisti su zatim dali širi pregled trenutnih politika i aktivnosti vezanih za energijsku efikasnost. Sanja Kapetina iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH predstavila je trenutne državne projekte i regulative, dok su Aida Jelinić iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije i Boris Lubarda iz Ministarstva energetike i rudarstva RS govorili o regionalnim izazovima i inicijativama u entitetima Federaciji BiH i Republici Srpskoj.

 

Jasmina Katica iz Federalnog ministarstva prostornog uređenja govorila je o značaju energijske efikasnosti u zgradarstvu i prostornom planiranju, dok je Elvis Hadžikadić, ekspert za EE, iznio tehničke detalje i preporuke za daljnje korake u povećanju energijske efikasnosti.

 

Armin Hodžić iz Privredne/Gospodarske komore FBiH predstavio je perspektive privatnog sektora, dok je Samra Prašović iz Fonda za zaštitu okoliša FBiH izložila finansijske mehanizme i podršku koja je dostupna za projekte vezane za energijsku efikasnost.

 

Panelisti su se složili da energijska efikasnost nije samo opcija, već neophodnost za budući održivi razvoj, s naglaskom na potrebnu saradnju javnog i privatnog sektora.

 

Zaključke panela je pripremio moderator, Albin Toljević:


U okviru panela „Energijska efikasnost na prvom mjestu“ raspravljalo se o ključnim pitanjima i izazovima u implementaciji mjera energetske efikasnosti u Bosni i Hercegovini. Učesnici su istakli važnost strateškog pristupa, regulative i finansiranja kako bi se postigli ciljevi održivog razvoja, a u nastavku su zaključci panela:

  • Usvajanje strateškog okvira: Neophodno je hitno usvojiti sveobuhvatan strateški okvir za energetsku efikasnost. Strateški okvir uključuje usvajanje i implementaciju Intgriranog energetskog i klimatskog plana (NECP) na državnom nivou, kao i Entitetskih planova za klimu i energiju (ECP). Ovaj okvir treba uključivati i strategiju obnove zgrada na svim nivoima vlasti, uz obavezu lokalnih vlasti da izrade i usvoje SECAP-ove (lokalne energetske i klimatski akcione planove).
  • Regulatorna usklađenost: Ključna je potreba za usaglašavanjem pravnog i regulatornog okvira, što će omogućiti efikasniju implementaciju mjera energetske efikasnosti. Ovo uključuje izmjene zakona o energetskoj efikasnosti i obezbjeđivanje potrebne administrativne podrške za objavljivanje relevantnih regulativa.
  • Finansijski mehanizmi: Potrebno je razviti sistemske i održive mehanizme finansiranja za projekte energetske efikasnosti, uključujući obligacione sheme i ESCO modele. Uvođenje revolving fondova i bespovratnih sredstava može značajno doprinijeti povećanju ulaganja u ovaj sektor. Npr. samo za obnovu zgrada prema procjenama potrebno je obezbediti godišnje finansiranje od oko 1 milijarde KM, što predstavlja veliki izazov.
  • Energetsko siromaštvo: Prepoznata je važnost problematike energetskog siromaštva, koja zahtjeva posebnu pažnju u strateškom planiranju. Potrebno je definisati i identificirati socijalno ugrožena domaćinstva, što uključuje izradu socijalnih karti.
  • Fokus na osnovne mjere: Prioritet treba biti implementacija osnovnih mjera energetske efikasnosti prije prelaska na sofisticiranije tehnologije. Važno je voditi se principom “Energy efficiency first” pri izradi svih strategija i planova.
  • Fokus na sektor zgradarstva: Sektor zgradarstva prepoznat je kao prioritetan za postizanje ciljeva energetske efikasnosti. Također, potrebno je raditi na podizanju svijesti o značaju energetskih certifikata i njihovoj primjeni prilikom prometovanja nekretnina.
  • Izazovi u kolektivnom stanovanju: Složenost donošenja odluka u zgradama kolektivnog stanovanja ostaje značajan izazov za obnovu zgrada, stoga je potrebno raditi na njihovom pojednostavljenju. Naveden je pozitivan primjer iz Srbije, gdje je za donošenje odluke koja je obavezujuća za čitavu zgradu potrebna saglasnost 2/3 stanara.
  • Edukacija i informisanje: Povećanje edukacije i informisanja javnosti o mjerama energetske efikasnosti ključni su za uspješnu implementaciju. Organizovanje edukativnih seminara i povezivanje privrede s ekspertima iz oblasti energetske efikasnosti može poboljšati razumijevanje i ubrzati implementaciju potrebnih mjera.
  • Pozitivni primeri: Uspješni modeli, poput EU bespovratnih sredstava, trebaju se koristiti kao osnova za podršku projektima energetske efikasnosti.

 

Učesnici panela su istakli urgentnost sistemskog pristupa i saradnje svih nivoa vlasti, uključivanje relevantnih aktera iz privatnog sektora kao i važnost angažovanja šire javnosti u procesu energetske tranzicije.

 

 

 

PANEL XIX: DEKARBONIZACIJA SEKTORA GRIJANJA I HLAĐENJA SA FOKUSOM NA OIE I ELEKTRIFIKACIJU

 

Ovaj panel, održan tokom SECW-a, bavio se jednim od ključnih segmenata energetske tranzicije – dekarbonizacijom sektora grijanja i hlađenja, s posebnim fokusom na korištenje obnovljivih izvora energije (OIE) i elektrifikaciju. Moderator Nusret Imamović s Mašinskog fakulteta u Zenici otvorio je diskusiju ističući značaj modernizacije ovog sektora za smanjenje emisija stakleničkih gasova i postizanje klimatskih ciljeva.

 

Uvodna prezentacija Bojana Bogdanovića iz Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) pružila je pregled trenutnih projekata i potencijala koje OIE i elektrifikacija nude u sektoru grijanja i hlađenja, s posebnim osvrtom na energetski efikasna rješenja koja smanjuju emisije i troškove.

 

Panelisti su se osvrnuli na različite aspekte dekarbonizacije.

  • Nataša Kovačević, Bankwatch
  • Goran Krstović, konsultant
  • Meho Kulovac, nLogic Advisory
  • Adnan Đugum, Sarajevogas
  • Damir Filipović, Općina Stari grad
  • Anes Kazagić, Elektroprivreda BiH

 

Panel je zaključio da će dekarbonizacija sektora grijanja i hlađenja biti ključna za ostvarenje ciljeva energetske tranzicije, uz naglasak na potrebu za jačanjem saradnje između svih relevantnih sektora.

 

 

 

Ovim događajem je završena 2. Sarajevska sedmica energije i klime.

Naredni event, 3. SECW, biti će održan od 22. do 26.9.2025. godine, poručuju organizatori.