Sarajevska sedmica energije i klime (SECW), održana u periodu 23.–27. septembra 2024. godine u Sarajevu, važan je energetski i klimatski događaj koji je okupio brojne stručnjake iz različitih sektora, kako bi kroz 5 dana, 19 panela i 10 pratećih radionica, događaja i sastanaka razgovarali o konkretnim koracima koje treba poduzeti u oblastima energije i klime, sa fokusom na energetsku i pravednu tranziciju, nadolazeće takse kroz CBAM, ETS, kao i kritične mineralne sirovine.
U okviru Sarajevske sedmice energije i klime, sa posebnim ponosom ističemo učešće naših kolega, koji su svojim bogatim iskustvom, znanjem, vizijom i strateškim uvidima postavili standard za buduće razgovore o energetskoj tranziciji.
Mirza Muratović, menadžer prodaje, bio je moderator panela „Neto nula i cirkularna ekonomija“ održanog 24. septembra. Vodio je diskusiju usmjerenu na ključne aspekte prelaska na ekonomiju s niskim emisijama ugljika, te načine kako cirkularna ekonomija doprinosi postizanju ciljeva održivog razvoja.
Amila Alibegović, voditeljica divizije za ponude i partnerstva, održala je prezentaciju u okviru panela „Neto nula i cirkularna ekonomija“, i time napravila uvod u diskusiju, koja je postala pravo središte inspirativnih ideja i konkretnih rješenja.
Ajla Imamović, projektni menadžer, sudjelovala je na panelu „Neto nula i cirkularna ekonomija“, gdje je istakla ključne koristi neto nula pristupa, te govorila o tome koliko je postojeće okruženje poticajno za razvoj preduzeća čije se poslovanje temelji na principima cirkularne ekonomije. Kroz svoje izlaganje je posebno naglasila značaj razvoja novih tehnologija i inovacija u dizajnu proizvoda za postizanje cirkularnosti.
Esmina Borić, stručni saradnik u diviziji za energetiku i okoliš, sudjelovala je na panelu „Mogućnost ESG-a u energetskoj tranziciji“ održanog 25. septembra. Kroz panel diskusiju je pokazala izuzetno razumijevanje ESG okvira, nudeći odgovore na pitanje kako okolišni, društveni i upravljački standardi mogu transformisati energetsku tranziciju tokom diskusije.
Ali Damadžić, voditelj divizije za obnovljive izvore energije, u okviru panela “Izgradnja i izazovi priključenja solarnih elektrana na elektroenergetsku mrežu/ upravljanje i balansiranje“ održanog 26. septembra, osvrnuo se na temu izgradnje i izazova priključenja solarnih elektrana u elektroenergetsku mrežu, gdje je ponudio rješenja za tehničke i regulatorne prepreke u implementaciji solarnih projekata.
Meho Kulovac, tehnički direktor, u okviru panela „Dekarbonizacija sektora grijanja i hlađenja sa fokusom na OIE i elektrifikaciju“ održanog 27. septembra, diskutovao je o strategijama koje bi ovom sektoru doprinijele u smanjenju emisija i povećanju energijske efikasnosti.
Veliko zadovoljstvo je pripalo našim kolegama da budu dio drugog izdanja SECW, te učestvuju u panelima koji nisu samo diskusije, već i koraci ka konkretnim promjenama.
Izvor: nLogic